Успелите

Великите непознати: Архитектът на новото време

В Заралийски, приветлив бар, пием си с него Ретро Загорско и питаме се...какъв е човекът на новото време? Може би програмист или предприемач...? Може би изследовател голям...? Всъщност, следвайки историята, новото време за българите започва веднага след Освобождението от турско робство, тогава когато България се съвзема и започва да надгражда над почти порутените си основи. След опожарявания, затриване и порутване на бакалии, църкви, къщи и дюкяни, България трябва да създаде нови основи на стабилна и устойчива държава. Ето в тези години са се родили и са творили велики хора. Те са създавали, за да имаме ние днес!

ТочнДимово за един такъв велик българин научих в града на липите. Името му е Христо Димов и е най-видният архитект на град Стара Загора. Роден скоро след Освобождението на България, младият ентусиаст завършва Чешката Държавна политехника в Прага, а като студент взема дейно участие в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Превъзхождащ връстниците си с невероятен интелект и непокорна храброст, Христо Димов веднага след завършване на образованието си се завръща в милата България, за да създаде основите за развитие на една свободна България на Новото време.

Едва на 30-годишна възраст, Димов е архитект в Община Стара Загора. Не след дълго Христо Димов става част от новосъздадената Инженерно-архитектурна камара, докато бива архитект на свободна практика.

Макар и все още млад, Димов носи призванието в себе си, което веднага започва да предава на новите поколения. От 1943г преподава в Държавната строителна гимназия, впоследствие преименувана в Строителен Техникум.

До последния си дъх арх. Христо Димов изпълнява своята мисия – проектантска дейност. След себе си оставя много частни и общински сгради, някои от които са гимназията „Христо Ботев“ и затворът в град Стара Загора, църквите в Ягода и Богомилово, читалищата в околните малки градове и села. Хотелът на старозагорските минерални бани, Ловният дом на Кортенските бани, фабриката „Кремона‘" в Казанлък и други са само част от „децата“ му.

Стара Загора

С всепризнат майсторлък, Димов започва и сам завършва Минералните бани в с. Ягода, Овощник, Кортен, Кърджали и Джебел.

Великият ни сънародник е награден с орден за храброст в младите си години, както и с орден „Кирил и Методий“ I-ва степен за цялостен принос към българската архитектура, с Орден за граждански заслуги - I-ва степен, както и с Орден на Република България II-ра степен. Най-голяма награда за българина на новото време е възхитеният поглед, отразен в прозорците на проектираните от него сгради.

zatwor

Макар и за кратко, научих на дълго и широко за живота на този велик човек, посветил живота си в името на изграждане на нова България. Арх. Христо Димов е истински човек на новото време. Работата, старанието и таланта му са изградени в първите години след прохождането на свободна България и са мост между поколенията, за да живеят старозагорци в този прекрасен град на правите улици, какъвто е в момента!

Изпивайки последната глътка Ретро, отново се чувствам богата и горда българка, част от новото време на България!

Снимки: Народно читалище "Развитие", с. Дъбово; "Български спомен"

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ралица Цингова

Като автор на рубриката „Великите непознати“, смятам че всеки българин е велик по своему! Носим величието в кръвта си, важното е да имаме очи за него! Обичам малките моменти на големите пътувания, неповторимите човешки истории и вдъхновението от простите неща.

Оставете коментар

0 коментара