Успелите

Списание за нумизматика "Реверс"

Списание "Реверс" излиза от 2016 г. насам. То е основано от музейния работник Калоян Димов. Тиражът му е 200 бройки. Купува се основно от занимаващи се с нумизматика предвид характера на статиите в него.

"Реверс" е издание, което заслужава внимание. Защото нумизматиката разкрива частично икономическите взаимоотношения през вековете, силата на финансовата система на отделните държави, религията на местните хора, изсекли и използвали монетите, тъй като повечето от нумизматичните образци имат върху една от страните си религиозни сцени (езически или християнски).

Списанието се списва от млади учени, които имат какво да кажат на обществеността и са в крак с новостите в нумизматиката, историята и археологията.

Със сигурност ще е полезно на студентите, които искат да научат повече за монетосеченето и монетната циркулация по нашите земи в различните епохи.

Предлагаме ви съдържанието на последния, а по-долу и на първия брой на "Реверс".

Във фесйбук страницата на изданието Калоян Димов казва за проекта си: "Радвам се, че някой оценява трудът ми! Създадох списание "Реверс" с цел единствено и само развитие, разпространение, популяризиране и изчистване на опетненото име на тази наука в България.

Радвам се, че до себе си имам такъв екип от хора, радвам се на всеки един положителен отзив от доволен читател, радвам се и на това, че днес неуморният ми труд през изминалите 6 месеца беше оценен. Отново искам да благодаря на целия екип на списанието и на всички автори!"

Позволявам си да поставя в статията и мои думи, писани през 2016 г. за списанието.

В началото на месец юли (2016 г.)  излезе новото списание за нумизматика на български език- „Реверс“. То съдържа шест статии и съобщения за: антични монети, част от които сечени по днешните български земи, един античен медальон, част от колекцията на Музея на изящните изкуства във Виена и полски монети от XIX век, сечени докато полските земи са били под руска власт.

Първата книжка с научни публикации е дело на магистъра от Софийския университет и бакалавър от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, понастоящем музеен работник, Калоян Димов и неговата колега Ева Димитрова. Редактори на изданието с цветни корици са д-р Евгени Паунов, Владимир Беков, Калоян Димов и Ева Димитрова.

В началото на първия брой на „Реверс“ има кратко встъпление от К. Димов, от което читателят разбира, че списанието ще бъде изцяло и само за нумизматика и ще излиза периодично на българския книжен пазар. На страниците ще намират място публикации на „учени, музейни работници, колекционери, независими изследователи и изобщо всеки с интерес към нумизматиката, който иска да напише някакъв свой авторски материал, спазвайки научния подход да цитира достоверно своите източници.“

Във въведението от К. Димов става ясно и защо създателите на това научно издание са избрали да го наименуват „Реверс“. Реверс е термин, с който се обозначава обратната страна на монетата. И тъй като в България „нумизматиката се е превърнала в нещо мръсно, лошо и престъпно“, казва Димов, то списанието ще показва неопетнената, истинската, опаката страна на нумизматиката, чистото научно лице на науката за монетите. „Р“ е и буквата, с която започва името, избрано за фамилно от революционерът Георги Стойков Раковски, един от първите български нумизмати.

След встъплението от К. Димов, както и след всяка статия има резюме на английски език. Всяка статия и съобщение са придружени от снимки на описания нумизматичен материал, като разгледаните в научните текстове на авторите в броя монети, са показани в аверс и реверс. Т.е. от двете си страни.

Авторите в първия брой на списанието за нумизматика „Реверс“, по реда на публикациите им в книжното тяло, са: проф. дин Иван Карайотов, Владимир Беков, докт. Невян Митев, Калоян Димов, д-р Евгени Паунов, Красимир Кръстев.

"Реверс" е ценно издание. То може да бъде поръчано от страницата на списанието във Фейсбук.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара