Успелите

По страниците на историята: Храната - сакрална и профанна

Следващото издание на АЕК "Етър", което ще ви представим е "Храната-сакрална и профанна". То съдържа статии за храната и храненето, този елемент от всекидневието, през вековете.

Изданието е полезно за студенти по История, Археология, Етнология, за преподаватели и научни работници. Първият том излиза през 2010 г., като до момента има три отпечатани тома. Сборниците съдържат научно-изследователски статии за хранителните навици на населението по нашите земи през различните епохи. Трите книжни тела са излизали в четни години през 2010, 2012 и 2014 г. В сайта на АЕК "Етър" томовете са качени в PDF формат.

Том 1

В него се съдържат материали за храната на торлаците, храната на българската трапеза в петъчен ден, храната по време на Васильовден и др. А също и: "Сензорната класификация на българската традиционна храна"; "Хляб – обредност и символика в живота на българина"; "Еленският бут” и консумацията на свинско месо – щрихи към традиционната храна на балканджиите от Еленския край". Статиите за хляба са няколко и много интересни. От тях читателят научава защо хлябът е и табу и какво място заема симитчето в храненето на габровеца.

Том 2                      

От втория том широката публика може да научи защо се коли прасе на Коледа, как агнето присъства в Гергьовската традиция, как царевицата се превръща в продукт за прехрана на българина. Още какви обредни хлябове се приготвят в чест на "Св. Петка", какво са яди обитателите на габровската м. Градище през Античността.

Том 3

В третия том се засягат и археологията, и историята, не само етнологията (етнографията). В съдържанието на тома откриваме прелюбопитните заглавия: "Съдовете като източник на информация за вида на консумираната храна от траките (по данни на съдове от археологически проучвания на обекти от територията на АР "Сборяново", заведени в основен фонд "Археология")" и "Гръцки извори за храната и храненето в Асеновград и Пловдив".

Изданията на "Храната - сакрална и профанна", могат да бъдат намерени на касите на АЕК "Етър". Освен с интересното си съдържание, те се отличават и с прекрасно оформление и са чудесен подарък за всички, интересуващи се от бита на хората по нашите земи в миналото.                                     

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара