Успелите

НИШАН: Целим да създаваме изживяване на традициите, правейки хората участници в тях

Те са Ангел и Ренета, родители на „НИШАН“ и доказателство, че любовта между българският юнак и красивата българска девойка от години е причина за ред добри дела, създаване на блага и озаряване със светлина на всеки един ден. Точно от една такава любов се ражда „Нишан“.

„НИШАН“ е знак за обич, препратка към българското и израз на най-красивите празнични традиции и обичаи. „НИШАН“ е дар, който в резон с модерното време, в което живеем ни припомня значимите, скрепяващи белези на това, което сме.

„НИШАН“ е начинът българите да намерят отново пътя към родното и да отбележат най-специалния ден – сватбения, различно, но по нашенски.

С поглед озарен и отправен в някакво безвремие, Ангел и Ренета ни правят част от своята приказка

Каква е историята на „НИШАН“ ?

(тук, двамата се сливат в едно цяло и ни разказват в унес...)

Всичко започва в столицата, когато в очите на български момък (Ангел) се припознава млада мома (Ренета). Този поглед мигом се отправя в една посока – тази към едно високо планинско село по реализирането на различен и интересен проект - „Резиденция Баба“. Като че ли…съдба е, НЕслучайност и вълшебство някакво.

Влюбили се безгранично, а пък после се сгодили – там сред природата, там където всичко е по-истинско, специално и различно. Мигнали с очи, а след година решили да вдигнат българска традиционна сватба за чудо и приказ – като от едно време. Окрилени и вдъхновени, в резон с модерния свят, успяват да пресъздадат и организират една различна, но традиционна сватба.

Направили си сайт Nishan.bg, използвали го, за да поканят роднини и другари.

Ручнали гайдите, забили тъпаните, вдигнала се тежка българска сватба...

Любовта е, за да даваш, да ти дават, да учиш, да те учат. Скрепени от своето празнично, традиционно преживяване, Ангел и Ренета решили да споделят познанията си, за да може други българи да преживеят своя собствена традиционна мечта.

До къде се простират възможностите по организиране на българска традиционна сватба? Всеки от цялата страна ли може, с ваша помощ, да има незабравим нашенски празник?

Що се отнася до място за организиране и помощ от наша страна - ограничения няма. Можем да организираме както изработването на ритуалните предмети, така и цялостния сценарий, а дори и да съдействаме с настаняване и почерпка на гостите.

Единственото, но и най-важното изискване е хората да са наистина убедени, че искат точно такава сватба и да следват докрай стила й, за да се получи такава каквато я виждат по снимките от нашата сватба.

За реализирането на подобни каузи вероятно са нужни „съратници“ от цялата страна, откривате ли такива?

Вярно е, в България има редица приказни кътчета, подходящи за да се реализира традиционна българска сватба и хората да усетят духа на България.

Към момента си търсим село, в което заедно с местните да организираме следващата такава. 

Мечтаем всичко (или поне основната част от дейностите) да се извършва от хора в самото село – музика (ако имат хор и музиканти), храна (всички приготовления по гозбите за сватбата), везане на носии, църковен брак и настаняване на гостите. Намирайки си село и „съратници“ освен да осигурим изживяване за младоженците, ще можем да помогнем и на хората от селото.

Не е лесно, все още не можем да намерим подходящо село, за да организираме мечтата си. Отворени сме за всякакви предложения и ще сме повече от щастливи, ако някой ни подшушне подходящо местенце.

Сватба е…, но бизнес, хоби или мисия е организирането ѝ? А може би и трите?

Сватбата е важно и до голяма степен интимно събитие за всеки човек. От друга страна обаче е много добър начин, по който всеки един от присъстващите може да се потопи в българската традиционна култура. А това е и нашата цел – да създадем условия за изживяване на традициите, правейки хората не само наблюдатели, а и участници в пътешествието към корените ни.

За хубаво или лошо, няма да е бизнес. Решихме, че „НИШАН“ не е бизнес, а дори от няколко дни „НИШАН“ е организация с нестопанска цел в обществена полза. Всички приходи ще бъдат използвани за развиване на други проекти.

А дали е хоби – о, да! И освен това е силен мотиватор за натрупване на нови традиционни знания!

Как смятате, от какво повече се вълнува българинът – от това сватбата му да е различна, или от това да съхрани българското?

Хора всякакви, затова има и различни мотиватори. Но тази, истинската, красивата и чувствената сватба може да се получи само и единствено тогава, когато е почувствана и пожелана от младоженците. Другото е възстановка, вид театър, който в никакъв случай не може да предизвика същите емоции.

До къде мечтаете да се разгърне „НИШАН“?

Вече споменахме, че съвсем скоро „НИШАН“ ще бъде официално регистрирано сдружение. Освен със сватби, създадени по образец на събития от миналото, амбицията ни е да организираме все повече събития, които да дават възможност на хората да изживеят традицията от първо лице.

През август предстои първото по рода си „МЕЖьО – презареди на село с КАУЗА“, която ще се проведе в Родопите.

Думата “межьо” означава седянка, а нашата ще е специална - 5-дневно изживяване в малко родопско село, където всеки ще има възможност да се откъсне от забързаното си ежедневие. Програмата, която сме подготвили включва дейности, свързани с българските традиции, планински туризъм и помощ в бита на местните хора - точно като на истинска седянка!

Каква е каузата на „МЕЖьО – презареди на село с КАУЗА“?

  • Човечна и простичка: да помагаме с двете си ръце на местните жители във всекидневните им задачи по 3 часа на ден в продължение на 5 дни;
  • Лична: да избягаме от консуматорското си „аз“ и да потърсим мястото си сред природата и естественото пространство на селото; да опознаем българското село на 21 век;
  • Финансова: над 60% от таксата ще остава вътре в селото, а останалата сума покрива организационните такси на сдружението.

Нещо за финал?

Защо го правим ли? Защото видяхме какъв отзвук имаше едно единствено събитие – нашата собствена сватбата. Гостите ни се научиха да танцуват хора, намериха автентични забравени и изоставени красиви носии и им вдъхнаха живот, видяха, че „селска сватба“ всъщност означава „красива сватба“. А сега – просто нямаме търпение да се срещнем с хората, които ще изживеят „МЕЖьО“ и да видим как то ще повлияе на разбиранията им за българското село.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ралица Цингова

Като автор на рубриката „Великите непознати“, смятам че всеки българин е велик по своему! Носим величието в кръвта си, важното е да имаме очи за него! Обичам малките моменти на големите пътувания, неповторимите човешки истории и вдъхновението от простите неща.

Оставете коментар

0 коментара