Успелите

Как станах дракон? 5 огнени книги за запалени читатели

Хората, които ме познават знаят, че имам лека (или не толкова) обсесия по дракони - дали става въпрос за книги, музика, кино, мода - драконите са навсякъде. От Мушу (мъничкото драконче, пазител на Мулан) до Imagine Dragons - с времето драконите се настаниха трайно в живота ми под всякаква форма (от 3D прнтирана фигурка, която пази едно от цветята ми до находка в магазин втора употреба, която няма как да подмина) и успяваме взаимно да се намираме във всичко. 

Защо дракони?

Драконите са едни от най-популярните митични същества, с които се срещаме още като малки. Кой не е искал да язди дракон, да има дракон, да си говори с дракон? Величествени и могъщи, драконите са изключително интересни създания - бълват огън, пазят съкрвищата си, избухливи, но лоялни към семейството си, свирепи и красиви, почти безсмъртни. Кой не би искал да е дракон? Аз самата съм намирала себе си в много дракони (макар че някои хора твърдят, че съм по-скоро уивърн, което пак си е вид дракон!) и продължавам да се търся. Затова днес реших да споделя с теб 5 книги (умишлено пропускам очевидните избори като "Хобит"), които събудиха дракона в мен - всяка по различен начин.

"Голямата панда и Малкия дракон" от Джеймс Норбъри

"- Нищо не се случва! - промърмори Малкия дракон
- Може би започва да се случва отвътре - отговори Голямата панда."

Откакто се помня съм изключително неспокойна личност. Често страдам от тревожност, френетична съм и във всеки един момент 567 мисли се борят за вниманието ми. Хубавото е, че много от тези мисли са шарени (или поне интересни) и доста ме забавляват, а и винаги съм успявала цялостно да функционирам доста добре, въпреки и заради тях. Много ми е трудно обаче да изпразня главата си и да постигна някакъв вътрешен мир. Затова и реших да започна именно с тази книга - свръхчувствителните хора доста лесно се претоварваме и светът ни идва в повече, тъй че не е чак толкова учудващо, че имаме нужда от панди и дракони да ни напомнят кои са важните неща и защо животът е за живеене, не просто за преживяване. Чудесна книга с (познати) будистки идеи, която действа толкова успокояващо и може да се препрочита отново и отново! Илюстрациите са разкошни - малкият дракон ми напомни на Мушу, а голямата панда на Кунг Фу Панда. Малко хумор и много мъдрост - имаме нужда от повече такива книги, които да подреждат Вселената в и около нас.

"When women were dragons" от Kelly Barnhill

"Оказва се, че смущението е по-силно от информацията. А срамът е враг на истината.”

Искрено се надявам тази книга да бъде издадена някога у нас, защото за мен като жена това е КНИГАТА. 

На 25 април 1955 г., между 11:45 и 14:30 ч. централно време, 642 987 жени, всички майки и съпруги, се превъщат в дракони. Всички наведнъж. Събитието е известно като The Mass Dragoning и е най-голямото (но не и единственото) в историята. Животът на всички се променя за часове - несравнимо голяма трагедия и загуба, която оставя САЩ с отломки от животи и домове (дори без да броим жертвите като изядените съпрузи). Как се справя цяло общество след такъв повратен момент в историята? Не както трябва. Защото ако немислимото се е случило, но не може да бъде обяснено, по-добре да бъде изопачено, забравено, неспоменавано, изтрито.

Помня деня, в който видях описанието на тази книга, помня и как реагира приятелят ми по книжка Иван като му я показах. Но аз бях абсолютно убедена, с цялото си драконско сърце, че съм попаднала на нещо специално. Оказах се меко казано права - това, че жените често се чувстваме много по-големи отвътре, отколкото изглеждаме отвън донякъде е в основата на голяма част от историята в When women were dragons. В много случаи екстериорът и интериорът не съвпадат, затова жените в книгата се превръщат в дракони. Защото не могат да продължават да задържат всичко в себе си. Защото потиснатите емоции ескалират. Защото всички ние горим и ако не пуснем огъня навън ще имплодираме. Всички жени сме дракони - красиви, силни, фантастични същества. Всички жени сме магия. И силата ни е заедно. Надявам се да не го забравяме.

"Няма дракон в тази приказка" от Лу Картър

Правим рязък завой с една детска книжка, която обаче е също толкова страхотна. Драконът не иска повече да участва в приказки, в които е лош герой. Затова тръгва да си търси нова история, но се оказва, че в повечето класически приказки няма дракон. Ще се намери ли приказка, в която има дракон и ще получи ли той шанс да стане герой? Май на всички понякога ни писва да играем ролите, които някой друг е написал за нас. И колкото по-рано децата се запознаят с тази книга, толкова по-рано ще осъзнаят, че всеки може да пренапише сюжета на собствения си живот. Защото това е история за дракон, който търси себе си отвъд ограниченията на обществото (или фолклора), дракон, на който му е омръзнало от капризни принцеси и надути принцове. Припозна ли се?

"Момичето, което пропадна в морето" от Акси О и "Шест алени жерава" от Елизабет Лим

Реших да сложа тези две книги заедно, защото имат доста общо. И в двете има дракони, естествено, но освен това и двете са базирани на азиатски фолклор, а той поначало изобилства от митология. И двете книги имат силна главна героиня, и в двете съдбата играе голяма роля - както противопоставянето ѝ, така и това да е на твоя страна понякога. И двете книги са пълни с магия, вкус, аромат, и в двете семейството е водеща ценност, но въпреки това историите са различни. И докато "Шест алени жерава" вече може да бъде прочетена на български, за "Момичето, което пропадна в морето" ще трябва да изчакате до есента, но за мен тя е по-добрата книга и си заслужава чакането. Защото:

"Все пак не всички разказвачи на истории са баби, но всички баби са разказвачи на истории."

"Дракончето с шоколадово сърце" от Стефани Бърджес

Дракони и шоколад е очаквано добра комбинация, но приключенията на Авантюрин не спират дотук. Тя е най-свирепият и смел дракон в планината. И е готова да го докаже на семейството си, като напусне сигурността на пещерата им и залови най-опасната плячка от всички – човек. Но когато мъжът, когото среща, я измамва да изпие вълшебен горещ шоколад, Авантюрин се превръща в дребно момиче, с малки тъпи зъби, никакъв огън и без нито един драконски нокът.

Ако трябва да обобщя книгата извън думите дракони и шоколад, това е книга за призванието. За това кои и какви сме отвътре. Книга за книжни дракони с шоколадови сърца. В нея има пламък, приключение и толкова много любов! Препоръчвам я горещо - като горещ шоколад!

И за финал...

Книга, в която НЯМА дракон - "Есекският змей" от Сара Пери

Една от големите ми книжни драми през миналата година беше с тази книга, затова се опитвам да ви спестя чакането - ако очаквате да има змей/дракон, няма. Метафора е. Книгата всъщност не е лоша и има интересен замисъл и добър стил на писане, но много зависи с каква нагласа я започвате - моята беше грешна...

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Дрейк Вато
    2023-08-25 21:09:19 Reply

    Мой приятел ме препрати към тази статия, защото и аз като авторката съм върл фен на драконите. (Ако не личи от името ми.)

    От споменатите предложения никое не хвана окото ми - като цяло съм "трудна публика"; нужно е доста повече да ми се разкрият тайните и "пикантните моменти" на една книга, за да я подхвана. Понеже списъкът ми за четене е доста дълъг, а времето - кът. ;)

    За да не съм голословен, ето няколко предложения за книги, в които фигурират дракони (съвсем истински):

    - змейската поредица на Николай Теллалов, която включва (дотук) "Да пробудиш драконче", "Царска заръка", "Пълноземие" и "Слънце недосегаемо"; драконите се съдържат предимно в първата и последната, ако сте нетърпеливи; самата поредица смятам, че е достатъчно легендарна сама по себе си, че да няма нужда от представяне - ако се интересувате, попитайте най-близкото си начетено другарче ;)

    - "Изумрудът на базилиска" от Александър Драганов; главните герои са обикновени момчета, попаднали във фентъзи свят, който трябва да спасят, но и една симпатична драконка се намесва по средата на историята; леко четиво като сюжет и стил, подходящо за един (или два) мързеливи следобеда

    - "Великата китайска зоологическа градина" от Матю Райли; Сюжетът е 1:1 Джурасик парк, ама с дракони; самите дракони са много яко замислени и автентично представени като хипотетични реални същества, ама авторът страда от липса на common sense когато става дума за описанието на по-прозаични сюжетни елементи (книгите му са книжният еквивалент на филмите на Майкъл Бей)

    Останалите ми предложения за съжаление ги има само на английски на този етап. Но в днешният космополитен свят не смятам, че това е пречка. :)

    - The Last Dragon Chronicles by Chris d'Lacey - чудесна поредица, която разказва за глинени дракончета-фигурки, големи и зъбати дракони, квантова механика, езотерика, пътуване през време-пространството и силата на въображението; при това се водят книги за деца в училищна възраст (middle grade)! Има множество неочаквани обрати и доста оригинални хрумки

    - The Erth Dragons - от същия автор, тази поредица разказва за времето когато драконите още са обитавали Земята и защо им се е наложило да я напуснат преди много хилядолетия

    - Chronicles of Elantra by Michelle Sagara - в книгата е доста интересно и нишово "интроспективно фентъзи", където драконите не са на фокус, но имат много сериозна роля в сюжета и историята на света и регулярно фигурират на страниците; първите книги са доста мудни, но ако ги преминете, по-нататък ви очакват доста оригинални находки на тема лингвистика, силата на словото и абстрактни конструкти относно естеството на битието

    - The Celestial Way by Drake Vato - малко самореклама от моя страна; ако ви се чете космическа опера с дракони (да, правилно прочетохте - sci-fi + dragons!), чиято история е позитивна фантастика за втория шанс в живота, изкуплението и прошката, тогава... потърсете я в мрежата :)

    - Golden Treasure: The Great Green - технически погледнато, това не е книга, а компютърна игра. Обаче! Създателите ѝ са направили толкова емоционална, толкова проникновена, толкова грандиозна история с абсолютно феноменална магична атмосфера, че просто трябва да ѝ дадете шанс! И без това по-голямата част е от играта е четене на текст - бих я нарекъл дори визуален роман с добавена игрова стойност

    И... това май стана по-дългичко, отколкото мислех. Но важното е обмен да има. :) Обратно към издирването на истории за дракони! И благодаря за статията.