Успелите

Иван Шопов: Черпя вдъхновение от съвършенството на гората и планината

Иван Шопов няма нужда от представяне за феновете на електронната музика, не само в България, но и по света. Завършва Художествена академия в София и определя себе си като музикант-художник. Познат под псевдонимите Drum Kid, Balkansky и Cooh, той вече 20 години поставя България на картата на световната музика. Освен с успешната си музикална кариера, постиженията на продуцент и художник Иван Шопов е известен с любовта си към България, родния Троян и нашия фолклор. Плод на тази любов е и един от последните му проекти -  InFusion, в който си партнира с майстора на кавала Теодосий Спасов. InFusion ще може да чуете на живо във Варна, по време на RADAR Festival Beyond Music, а ето какво сподели самият той пред екипа на Успелите.

Разкажи ни за пътя си към музиката, какво те доведе до нея?

Още като малък бях много запален да слушам музика покрай брат ми, имахме огромна колекция от касетки. Баба ми пееше в хор в моето село и като цяло всички покрай мен обичаха музиката, ценяха я високо и тя се зароди в мен. С времето реших и аз да правя музика, започнах да свиря на китара и направих група с моите съученици в Троян.

Крие ли се определена история зад различните ти сценични псевдоними (Drum Kid, Balkansky и Cooh)?

Реших да разделя псевдонимите си по различните стилове, за да няма объркване сред слушатели. Така няма опасност да очакват да чуят дръм енд бейс-а на COOH, а да попаднат на техно или по-леки, бавни неща като BALKANSKY, затова и реших да ползвам различни псевдоними за различните стилове. Няма определена история, а по-скоро послание, свързано с различната музика, която правя и начина по който тя се сътворява от мен. Използвайки дръм енд бейс мога да отразя моето усещане към динамичния свят, по-мрачните му страни и по черно-бялата визия на нещата, докато с BALKANSKY всичко е свързано с природата, с Троянския Балкан; там са заложени много мотиви от традиционната музика; показвам кои са нашите корени и ги съчетавам с електронен звук, за да бъдат разбрани и възприети от по-младото поколение.

Drum Kid е един от последните ми проекти, в него наблягам на любовта към техното, първата електронна музика, която чух през 90-те. Тя винаги ми е носила едно много интересно усещане за безвремие, за пътуване през деня, в много интересен модел, който реших да създам и аз с моите звуци и така да дам на хората възможност да потеглят с мен на това пътуване.

Какъв искаше да станеш, когато пораснеш, и сбъдна ли своята детска мечта?

Сбъднах всичките си детски мечти, пораснах, което беше най-голямата ми детска мечта. Като бях малък имах мечта да уча в Художествената академия и картините ми да достигат до много хора, което се осъществи покрай музиката ми. Сега рисувам обложките си и така хората се запознават с музиката и с изкуството ми едновременно. Имах мечта да правя музика с различни групи, с различни хора, което също се осъществява. Ето, за InFusion работя с Теодосий Спасов, но това се случва и със стотици други хора от световна класа, които познавам и с които работя. Имах мечта да остана в България и да помагам на българите и на моите съмишленици. Давайки уроци, давайки път на млади таланти продуцирайки ги чрез лейбъла ми ABCD. Това също е път в тази посока. Това бяха основните ми детски мечти, сега имам други.

От какво черпиш вдъхновение?

Най-вече от природата, от това да съм пред красотата и съвършенството на гората и планината. В студиото ми често се вдъхновявам от технологията, от хилядите възможности на съвременната музика. Също от прекрасните моменти от живота, както и от не толкова прекрасните. Различните стилове ми помагат да разкажа различните части от моя ден.

Заедно с Иво Христов и Теодосий Спасов създадохте аудио-визуален шот от български фолклор с електро бийт и бас. Разкажи ни за проект БALKANSKY.

Проектът се роди през 2009, когато с Иво Христов решихме да съчетаваме български фолклор с електронен звук и да продуцираме този наш албум Кукер, в него гост беше Теодосий и други български музиканти, като идеята беше да покажем корените си и да ги преведем в съвременен вид към младото поколение. Надяваме се така те да имат своята идентичност, да бъдат горди с това, което имат в България и да не бягат да го търсят в чужбина.

Във втория албум Теодосий стана част от проекта, а с него достигнахме до повече хора, разказахме много нови, красиви истории. През ноември 2015-та успяхме да го покажем на турне в Щатите. Почти във всички щати показахме тази музика и смятаме прочитът ни много допадна на българите там. Те много често изпитваха и показваха силна носталгия и възхищение по българската култура, която е жива, но не беше сервирана по този начин.

Някъде беше казал „Виждам музиката в картини и картините в звук.“ Какво имаш предвид?

Понеже съм започнал като визуален артист и рисувам от 6-годишен, за мен винаги рисуването е първо. Когато създавам музика не използвам похватите на нотописа и хармонията, а по-скоро звуците, които се подреждат като цветовете в палитрата. Използвам звуците с похватите на композицията, перспективата, контраста - нещата, които съм учил като художник. За мен правенето на музика е рисуване. Когато рисувам много често слушам своята музика и рисувам в ритъм. Така нещата, които излизат от ръката ми са свързани с тази ритмичност, която минава през ушите, така нещата стават много вплетени, за мен дори са едно и също.

Смяташ ли, че българската публика приема новото в музиката?

Все повече и повече, все по-добре и по-добре. Българската публика е много отворена за нови неща, за експерименти, но са и много по-критични. Пътували са, слушали са много групи и започват да сравняват. Сега хората имат избор и ако не успееш да стигнеш световното ниво оставаш незабелязан. Поне така мисля аз, може и да греша.

Ако не беше музикант, какъв щеше да бъде Иван Шопов?

Щях да съм творец под някаква друга форма. От малък знам, че това искам да правя.

Кое е любимото ти кътче в България?

Родният Троян и Троянския Балкан. С него съм отраснал и закърмен. Скоро обаче посетих Рилските езера и там остана другата част от сърцето ми. Самата България ми е много любима в своята цялост. Където и да погледнеш, има красота, разнообразие и страхотно вдъхновение може да се почерпи от всяко нейно кътче. Бил съм в много държави от Нова Зеландия до Южна Америка, там също има интересни неща, но тук са всички на едно място. Не е нужно да обиколиш света, за да ги видиш, просто трябва да се вгледаш в собствената си държава.

Имаш ли своя максима, която те води по пътя към успеха?

Да, мантарата, която си повтарям всяка сутрин и вечер по 10 мин. Всеки ден, във всяко едно отношение, аз ставам все по-добре и по-добре.

Какво послание би отправил на младите българи, които искат да се реализират тук?

На младите българи бих пожелал да са смели в мечтите си, да са упорити, да работят много и да са вдъхновени от прекрасната държава, в която живеем. Да не се оплакват, а тихомълком да работят в посоката, в която са поели.


Иван Шопов ще бъде част от музикалният вестивал във Варна RADAR. Билетите за фестивала са на цени от 5 до 15 лв. и могат да бъдат закупени онлайн или в Градска художествена галерия всеки ден от 16 до 18 ч. Цялата програма може да намерите в официалния сайт, както и във Facebook.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Хинков

Съосновател и отговорен за развитието на позитивната медия на България Uspelite.bg. Занимавам се журналистика, дигитални комуникации и социално предприемачество. Вярвам, че максималната продуктивност е тясно зависима от спорта и почивката. Зареждат ме първичността на природата и хорските усмивки.

Оставете коментар

0 коментара