Успелите

Георги Руков: Трябват ни позитивни примери, които имат силата да променят!

Разказът за живота на Георги Руков е пъстра мрежа от завидни постижения и поучителни житейски уроци. Той следва в университета в Бон специалност Икономика, където се среща и общува с нобеловия лауреат проф. Райнхард Зелтен. Когато е на 23, една от най-големите инвестиционни компании в света му гласува доверието си за разработването на перспективен проект за фондовата борса. Продуцент е на проектът CityZen, чиято цел е да популяризира млади български предприемачи. В момента е Директор международно развитие в небанковата финансова институция Credissimo, където за година и половина постига впечатляващи резултати. Вярва, че креативността е неизменна част от успеха.

Когато си на 23, една от най-големите инвестиционни компании в света ти гласува доверие в разработването на перспективен проект за фондовата борса, който прогнозира движенията на акциите, използвайки информация от медиите. Как се разви проектът и какво научи от този опит?

Докато следвах в Германия, започнах работа като анализатор в една от водещите агенции за медиен анализ. В началото основната ми задача бе да правя както количествен, така и качествен анализ на информацията, която медиите публикуват за конкретна компания, за даден икономически сектор, политическа партия или неправителствена организация. Ежедневно анализирахме цялата информация за 13 от водещите немски концерна, между които Lufthansa, BMW, Daimler, SAP, Allianz и Deutsche Bank.

Като всеки младеж мечтаех бързо да натрупам състояние и за това се опитвах да търгувам на фондовите пазари, разбира се спекулативно. В търсене на различни сигнали, които да ми помогнат да вземам бързи решения кога да купя или продам дадена акция, стигнах до идеята, че мога да използвам огромния обем от информация, която ежедневно обработваме в агенцията, за да анализирам влиянието на медиите върху инвеститорите във фондовите пазари. А именно как се отразяват новините върху поведението и инвестиционните решения на публиката и съответно как това рефлектира върху курсовете на акциите.

Така се стигна и до съвместния ми проект с Allianz Global Investors, които веднага оцениха потенциала му. Всичко това толкова ме погълна, че изоставих следването си и посветих почти 2 години върху разработването на продукт, който да стане неизменна част от процеса при вземането на решения при инвестиционните фондове. Научих се да вярвам в себе си и да съм по-уверен в реализацията на идеите си.

Всяко начало, всеки старт има нужда от голяма доза енергия, а какъв по-силен двигател от това да вярваш в идеите си. Когато имаш ясна визия, нищо не може да те откаже от целта ти.

Учил си в университета в Бон, Германия, където си общувал с нобеловия лауреат Проф. Рейнхард Зелтен. Какво те впечатли в него, коя е различната “подправка” в характера му?

Проф. Зелтен e единственият немски учен, получил Нобелова награда в областта на Икономиката през 1994 г. Той споделя наградата с математикът проф. Джон Неш. По време на следването ми излезе отличеният с няколко награди Оскар филм “Красив ум“, който разказваше историята на проф. Джон Неш. За мен бе изключително вълнуващо, че като студент във факултета по икономика имах контакт с проф. Зелтен и мога да вземам редовно участие в някои от неговите експерименти.

В приземния етаж на факултета той имаше лаборатория, в която провеждаше тестове, помагащи му да развие тезите си в областта на “Теория на играта“. Целта на изследванията бе да се анализира вземането на решения в конфликтни ситуации, най-вече от областта на икономиката, като всеки от нас имаше за цел да максимизира възнаграждението си, избирайки различни ходове.

Интересното бе, че в рамките на 4-8 часа се провеждаха поредица от ситуации, повечето от които повтарящи се и колкото по-рано ние, участниците успявахме да намерим път един към друг и да заработим в синхрон, с толкова повече пари си тръгваше всеки един от нас.

Тогава не си давах много ясна сметка за мащаба на приноса на проф. Зелтен и величината на това да общуваш с истински нобелов лауреат, но имам ясен спомен как се почувствах, когато той застана очи в очи с мен и искаше моята равносметка защо и как с действията си успях да проваля 6 часовия отборен експеримент. Не мога да дефинирам коя е тази специална подправка в характера му, но този случай остави ясен отпечатък върху моето отношение към отборните взаимоотношения. Научи ме, че за да бъда успешен в начинанията си, трябва да погледна всяка създала се ситуация не само през моята призма на възприятия за света, а и през очите на всеки от останалите, които участват в нея.

Имаш впечатляващ експертен опит в разнородни сфери - финанси, медии, енергетика, продуценство, кетърниг и мода. Как съумяваш винаги да откриваш успеха в толкова различни сфери?

Така е, CV-то ми е доста пъстро. Имал съм уникалната възможност да сменям не само секторите, но и да работя в различни държави в Европа. Това ми помага да се адаптирам много бързо към всяка една среда или начинание. Вярвам силно в креативността и в това, че когато човек развива и поддържа това качество, може не само да оцелее, но и да постигне целите си във всяка една сфера. Успехът е просто едно предизвикателство. Тайната е в умението да познаваш всичките си качества и знанието кога и как да ги приложиш.

Продуцент си на проектът CityZen, чиято цел е да популяризира млади български предприемачи. Мисията на видео поредицата има много общо с тази на Успелите. Защо го създаде?

Проектът стартира по идея на Кирил Христов и заедно с водещата Евелина Павлова и актьора Стефан А. Щерев успяхме да го реализираме. Основната цел на CityZen е да показва хора, които вдъхновяват, образоват и по един или друг начин възпитават обществото със своите идеи и планове, чувстват се добре там където са и правят това, което им се отдава. Позитивни примери, които имат силата да променят общата социално-икономическа и културна среда. Успяхме да реализираме три поредици и в момента работим върху следващите две, които планираме да са готови през пролетта на 2018 г.

В момента си Директор международно развитие в небанковата финансова институция Credissimo, където за година и половина извеждаш дейността на компанията до македонския и полския пазар, а скоро стъпвате в Румъния и Испания. С тези темпове на развитие не можем да не попитаме какви са плановете за бъдещето?

Наистина за сравнително кратък период успяхме да излезем на македонския пазар, където за по-малко от година станахме пазарен лидер в сегмента – позиция, която от години защитаваме и в България. Преди месец стартирахме дейността си и на най-развития европейски пазар в този сектор - полския. Поласкани бяхме от изключителния интерес на някои от водещите бизнес-издания в страната, които анонсираха нашето навлизане. Те отчетоха постигнатите успехи за последните 10 години и ни определиха като една от най-иновативните ФинТек компании в региона.

През следващите месеци ни предстои да стартираме и дейността си в Румъния и Испания. Работим усилено и върху навлизането на латино-американския пазар, чийто старт е планиран за третото тримесечие на следващата година. Наред с експанзията ни на чужди пазари, компанията ни разработва собствени иновативни продуктови решения, с които целим да се утвърдим като технологичен лидер във финансовия сектор.

Стига с въпросите за работа. Как обичаш да използваш времето си извън офиса? И колко е важна почивката за продуктивността в работа?

Свободното си време прекарвам със семейството и приятелите ни. Моят източник на енергия са дъщерите ми Петра (7г.) и Георгия (5г.). През погледите им откривам смисъл за всички цели, които си поставям. Според сезона през уикендите винаги сме на море, разходки в планината или на ски.

Запален почитател съм на ветроходството. Изповядвам теорията, че за да си ефективен в работата си трябва да знаеш къде е баланса между отдадеността и работохолизма. Но като се замисля, често успявам да наруша това равновесие. Обичам пътешествията. Това ме вдъхновява. Смяната на средата. Допира до различните култури. Равносметката, че без значение колко различни могат да са хората, ценностите и това, което ги мотивира в ежедневието, всъщност са общовалидни.

Към читателите, които стигнаха дотук в интервюто и са вдъхновени от твоята история. Какво би им казал, за да бъдат по-смели и успешни в утрешния ден?

Не си спомням точно къде и кога, но преди приблизително 15 години прочетох следната сентенция - “Всеки проблем има минимум две решения. Ако няма решение, то тогава е факт.” Оттогава не е изминал и ден, в който да не си го повторя поне веднъж. Това ме мотивира и най-вече развива креативността ми.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Хинков

Съосновател и отговорен за развитието на позитивната медия на България Uspelite.bg. Занимавам се журналистика, дигитални комуникации и социално предприемачество. Вярвам, че максималната продуктивност е тясно зависима от спорта и почивката. Зареждат ме първичността на природата и хорските усмивки.

Оставете коментар

0 коментара