Успелите

ЕВГЕНИЯ ПЕЕВА: СТРАНАТА НИ СЕ НУЖДАЕ ОТ ОБЕДИНЕНИЕ | 2 ЧАСТ

Завършила Харвард и завърнала се в България… Как ви звучи това? Нереално, може би. За наше, българско, щастие това е по-реално и от технологията, която използвате в момента, за да четете написаното. Евгения Пеева е изпълнителен директор на “Заедно в час“. Преди това тя завършва Харвард и започва работа като бизнес консултант в международната компания McKinsey & Company, където съветва водещи фирми и организации в различни сектори. Докато учи в Америка тя основава фондация “Стъпка за България“, която цели да осигури обучения по умения за самостоятелен живот на деца лишени от родителски грижи. Евгения е сред “100-те най-влиятелни жени на България” на вестник Капитал за 2012, печели отличието “Жена на годината” през същата година, а година по-рано е номинирана и за “Човек на годината”. 

Преди месец споделихме първата част на интервюто с Евгения, сега имате възможност да се насладите на цялото интервю с една от най-успешните млади българки на десетилетието.

Като студент основаваш фондацията “Стъпка за България”, която има за цел да помогне личностното изграждане и обществен разтеж на деца лишени от родителски грижи. Как се роди идеята за фондацията? Какво успя да постигне “Стъпка за България” през годините?

Между третата и четвъртата година от бакалавърската ми степен в САЩ, реших да се върна в България през лятото и да осъществя свой проект вместо да си търся стаж в голяма компания, както повечето ми състуденти. Събрах идеи от различни приятели – българи и чужденци – за това, какво би било най-полезно да направя, което да ми позволи да привлека и използвам в България достъпните за мен хора и ресурс в Харвард. Така се роди идеята да организирам лятно училище за деца, лишени от родителски грижи, където да се обучават на английски и компютърни умения от американски и български доброволци. Свързах се чрез мои познати с директорите на 3 дома за деца (в София, Пловдив и Габрово) още докато бях в САЩ. Убедих някак си четирима състуденти от Харвард да дойдат до България изцяло на свои разноски и да прекарат 6 седмици в доста предизвикателни ситуации с 35 деца и младежи от съответните домове. Междувременно, набрах и доброволци от България. Беше голяма авантюра… Не беше никак лесно да се справим с разнообразни ситуации – от това как да подготвим младите доброволци да работят с деца и младежи в риск, през това да измислим интересни уроци, да намерим подходяща база. Накрая на 6 много изтощителни седмици си направихме прекрасно тържество. Всички бяха толкова щастливи от резултата, че с някои от българските доброволци си казахме – защо да не основем фондация, така че да можем да привличаме подкрепа за това всяка година да правим подобни летни училища? Така се зароди идеята… Четири поредни години организирахме летни академии, като всяка година броят на децата се увеличаваше, добавихме и други домове за деца от Берковица и Силистра. В последствие разширихме дейността си към работа с младежи без родители през цялата година. През различните ни обучения са преминали стотици младежи в риск и десетки доброволци (и то в години, в които доброволчеството и то в такава интензивна форма не беше много познато в България). Много научихме от 2007 г. насам за работата с младежи, израснали без родители. В резултат, префокусирахме работата си и в момента работим основно за развиване на менторска програма за младежи в риск. От декември месец имаме близо 20 двойки (ментор с младеж), които подбираме внимателно и подпомагаме да намерят най-добрия начин да работят в полза на младежите. В момента набираме нова група. Моето участие в „Стъпка за България” вече е в голяма степен на стратегическо ниво. Фондацията от няколко години има нов Изпълнителен директор, а вече и 1 Проектен мениджър, който управлява дейността й (дълги години дейността се движеше единствено от доброволци, на които не се заплащаше под никаква форма за дейността).

С всичко това, мога да кажа, че основното постигнато е:

- Видяхме някои младежи, които благодарение на много индивидуално внимание успяха да си намерят работа, да бъдат приети в университет, да се справят с редица житейски и образователни предизвикателства

- Създадохме група от доброволци и съмишленици, които виждат смисъл да отделят от времето си (не просто от своите дрехи или лични средства) в подкрепа на развиване на психиката и житейските умения на младежи без родители

- Научихме, че за да се постигне резултат в образованието, възпитанието и личностното развитие на младеж, прекарал дълги години в институция, не е достатъчно да го включиш в един няколко-седмичен курс с много други участници – важно е да му отделиш индивидуално внимание и да създадеш с него дълбока връзка на доверие за по-дълъг период от време, да го подкрепяш в откриване на силните му страни и в разбиване на стереотипите за заобикалящата го среда и за самия себе си

Колко са учителите (бивши и настоящи) минали през “Заедно в час”? И на колко деца са преподавали?

През следващата учебна 2014-2015 г. учителите по програма “Заедно в час” ще са 90. Те ще преподават на над 6000 ученици в 47 партньорски училища на организацията в 7 региона на България - София-град, София-област, Пловдив, Пазарджик, Перник, Ловеч и Стара Загора. До момента програмата са завършили 45 участници, което вече са част от алумни общността на “Заедно в час”.

Какво би посъветвала младите българи, за да станат млади и успели българи?

Да си поставят високи цели и да не се отказват в лицето на трудностите и привидното презрение. Само с упоритост и постоянството всяко предизвикателство може да бъде преборено, а всяка бариера – ако не свалена, то заобиколена. Да се събират с други активни млади хора като тях и да търсят възможности да си помагат, да постигат заедно. Страната ни се нуждае от повече обединение и хора, които работят в една посока и са готови да направят компромиси с някои от чисто личните си цели в името на общите ценности и успехи.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Хинков

Съосновател и отговорен за развитието на позитивната медия на България Uspelite.bg. Занимавам се журналистика, дигитални комуникации и социално предприемачество. Вярвам, че максималната продуктивност е тясно зависима от спорта и почивката. Зареждат ме първичността на природата и хорските усмивки.

Оставете коментар

0 коментара