Успелите

Елена Парушева - жената, която превръща ел. стълбове в изкуство

Елена Парушева е името на българката, която променя облика на електрическите стълбове по цял свят. Тя превръща ел. стълбове в истинско произведение на изкуството – в скулпури. До преди няколко години художничката бе по-известна във Франция, отколкото в България, като нейното творчество едновременно изненадва и дори шокира жителите на град Амневил-ле-Терм не от днес.

Елена Парушева живее в Париж от началото на 1991г. Завършва живопис в Художествената академия в София, но е малко позната у нас. През 2006г. открива изложбата Electric art в Ямбол, Сливен и София. Тогава показва голяма част от проектите си за стълбове-скулптури, върху които работи от края на 90-те. Преди повече от 18 години тя разбира за намерението на френска електрическа компания да премахне въздушните проводници и да ги прекара под земята.

Научих за това и реших, че както долените все още ги има, така и стълбовете не трябва да изчезнат. Вместо анонимни кули и антени - гиганти, виждам произведения на изкуството, носители на така необходимата енергия, но и в хармония с човека и природата, обяснява художничката.
Всъщност предложението, което прави на французите, е да се запазят отделни екземпляри като се превърнат в арт творби. И това е иновация. Елена се кандидатира да участва в този проект и го печели. Така в парижкия град Амневил-ле-Терм пред кметство се появяват четири светещи скулптури върху стълбовете, по които текат 400 000 волта електричество. И до днес те привличат вниманието на специалисти и любители на изкуството. Заради тези творби художничката е включена в Зелената книга на Международния съвет по електроснабдяване CIGRE.

Художничката Елена Парушева, известна по цял свят, създава скулптури уникати

За нас българите е важно да знаем, че идеята на концепцията й за стълбове-скулптури е призната за световно откритие още през далечната 1999-та и е патентована. Нейни подобни проекти са правени и в Бразилия за Мондиал 2014 . Тогава 44 светещи пилона по Авенюто на стълбовете маркират пътя, свързващ летището с центъра на град Куритиба. Парушева е прилагала градското си изкуство още в Холандия, Норвегия, Швейцария, Испания, Чили и много други държави.

Българската художничка Елена Парушева създава уникално градско изкуство.

Художничката е одобрена и започва да преподава на ученици от 6 до 80-годишни. Но нейното футуристично изкуство и градско творчество не остава незабелязано в света. Работата на Елена е уникална заради превръщането на едно индустриално наследство в културно, вдъхновявайки и други творци от световна величина.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара