Успелите

Великите непознати: Един славянин от България

С кой ли още ще те изненадаме този път, читателю?

Има го като страница в Google , къщата му е превърната в музей, а на негово име има кръстени български асоциации, медицински центрове и световни лаборатории.  Роден във важната за България година – 1878, на есенния 27-ми октомври, живял е 67 години, откривател на бактерията „Бацилус Булгарикус“, оставил дълбока следа в българската културна история, както и в световната медицинска история, неговото име все още остава мистерия за много наши сънародници.

Надявам се след тази статия той да не остане в забвение поне за теб. Този славен българин е доктор Стамен Григоров!

Truns_sela0913-29w

„Нашата старост е болест, която трябва да се лекува, както всяка друга", търсейки „цяр“ срещу стареенето, Стамен се превръща в откривател на бактерията, благодарение на която българите познаваме истинския и оригинален вкус на киселото мляко.

Къде? Разбира се, не на територията на България. В ранните години от живота си напуска страната, за да учи в Института по естествени науки в Монпелие, Франция. Не след дълго птичето на късмета каца за втори път на рамото му и богат чиновник от  родния на доктора град Трън, го подпомага финансово да се запише в Медицинския факултет в Женева. Там известният бактериолог професор Леон Масол го назначава за свой главен асистент.

От този славен ден нататък, предстоят интересни времена за доктор Стамен Григоров. Възможностите се редят една след друга, биват му предлагани десетки директорски позиции в големи медицински центрове по света – Париж, Бразилия и други страни.

Провокиран от носталгичните трепети, той отказва и след като защитава докторската си дисертация, воден от любовта към България се връща в родината. Жени се за любимата си Даринка. Става околийски лекар и управител на болницата в Трън. Но изследователският му дух не го оставя на мира. С набито око, вродена хитрос и непреклонна интилигентност,  създава малка лаборатория и в нея през 1906 гoдина.

analysis-218857_1280

В същия период след редица изследвания Григоров създава и анти-туберкулозна ваксина. За патентоването обаче го изпреварват френските учени Алберт Калмет и Камий Герен. Все пак ваксината на българския учен е иновация в медицината. Тя съдържа „мъртви бактерии“, което я прави много по-безопасна от френското откритие.

Освен прославен със своите научни разработки, докторът проявява неимоверна храбост по време на Първата световна и Балканската война. Преминава всички останали политически размирици на това време и се откроява като добър дипломат и военен лекар.

Световното признание не отшумява и до последните дни на великия ни сънародник доктор Стамен Григоров, получава стотици писма с покани и изкушаващи оферти за мечтана работа, възможности за реализация и развитие. България също отразява благодарността си към научните изследвания и проекти на Стамен Григоров. Удостоен е с орден за храброст и златен медал „Червен кръст", а ликът му е изобразяван върху български пощенски марки, марки български млека и други продукти.

27

Е, вече знаеш и за този велик свой сънародник!

Дано се чувстваш с още една идея по-горд от това, че си българин!

Очаквай следващата велика личност, която ще представим на твоето внимание.

Ралица Цингова

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ралица Цингова

Като автор на рубриката „Великите непознати“, смятам че всеки българин е велик по своему! Носим величието в кръвта си, важното е да имаме очи за него! Обичам малките моменти на големите пътувания, неповторимите човешки истории и вдъхновението от простите неща.

Оставете коментар

0 коментара