Успелите

Да имаш план и да го следваш - как се справят младежите с живота под карантина

Изправени сме пред ново предизвикателство, но не от онези личните, които си поставяме, за да се мотивираме, да си задаваме посока и цел, а непознато, такова, върху което ние трудно можем да влияем. Затова е важно да търсим подходящите за нас инструменти, които ще ни помогнат да се справим с него. Ето защо екипът на Фондация “Международна награда на херцога на  Единбург-България” - програма за личностно развитие на младежи, събра разнообразни ресурси, които ще ви дадат гъвкавост, свобода и възможност да продължите да развивате своите умения, да поддържате физическата си форма и духът си от вкъщи.

Поставяйки милиарди хора по света в несигурност и постоянен стрес, коронавирусът засяга както физическото ни състояние, така и психичното ни здраве и социално благополучие. Какво можем да направим ние?

Докато се намираме във физическа изолация, е добре да търсим все по-креативни начини да се забавляваме и развиваме между четирите стени на домовете си. Разпространението на COVID-19 промени живота на хората толкова бързо, но въпреки това отново сме свидетели на истории за солидарност и сплотеност. Музикантите свирят на други хора от балконите си, а изпълнителите по целия свят организират виртуални концерти в домовете си. 

Всеки реагира различно на тази нова и стресова ситуация. Как ще реагираме зависи от нашия произход, от нещата, които ни правят различни от другите хора и от общността, в която живеем. Има три основни човешки характеристики, за които е хубаво да се погрижим, за да запазим нашата личност - сърцето, умът и тялото ни. И може би сега, повече от всякога имаме нужда да си създадем рутина, да обърнем внимание на всичко онова, за което никога не ни остава време. В тези дни имаме нужда от програма, от план, от цели, които да ни създават поне малко усещане за сигурност.

Също като любимата ни Пипи Дългото чорапче, която винаги намира неща за правене и откриване. Издадена преди точно 75 години, книгата вдъхновява и днес малки и големи да бъдат ангажирани с нещо, да са полезни на другите и да не забравят да се забавляват и откриват света, макар и това днес да се случва от вкъщи.

„Вярвам, че дори и най-страшните ситуации, които животът ни поднася, крият невероятни възможности. Помислете как може да правите нещо, което обичате, дори и у дома – макар да изглежда невъзможно на пръв поглед. Или пък научете някое ново умение. Вдъхновението дебне отвсякъде!“

Това споделя Владимир Петков, участник в Международната награда на херцога на Единбург. През последните дни, които той прекарва вкъщи, решава да посвети време, за да науча повече маркетинга, сферата, в която иска да се развива занапред. Гледа видеа и чете различни разработки и примери, гледа на свободното време, с което разполага като на възможност да навакса с онлайн уроците си по дигитален маркетинг.

Въпреки, че физически сме отдалечени, предизвикателните времена предлагат чудесна възможност за социално свързване и подпомагане на хората, макар да не сме на една ръка разстояние.

Димана Давчева е на 15 години, участник в Наградата на ниво Бронз. Заради пандемията не може да посещава сбирки и доброволчески проекти. Но това не я спира да продължава своята доброволческа дейност. Замисляйки се, тя открива, че може да прави интересни неща в полза на обществото ни и от вкъщи. И така се ражда онлайн проектът "Знаеш ли това?". Той представлява седмични брошури по интересни теми с кратка информация и любопитни факти, които се публикуват онлайн и целят да повишат знанията на читателите.

Александрина Илиева от своя страна като Лидер в Наградата и доброволец, който ежеседмично посещава центрове за настаняване от семеен тип за деца лишени от родителска грижа, организира доброволците в онлайн група и заедно четат онлайн приказки на децата. За да не прекъсва връзката си с децата те говорят за важните и не толкова важните теми от деня, смеят се, споделят и планират какво ще правят заедно следващия път, когато се видят.

Като структурирана програма за личностно развитие, която подготвя младите хора за бързо развиващия се свят, Международната награда на херцога на Единбург осигурява балансирана рамка, в която участниците имат възможност да развиват своите умения, да доброволстват и да спортуват. Чрез изпитаната методология на програмата, те са изградили своя рутина, своя индивидуална програма, която следват в продължение на месеци. Днес в предизвикателната среда на физическа дистанция те адаптират целите и дейностите си така, че хем да са в синхрон с ограниченията, хем да бъдат предизвикателни и развиващи за тях самите. 

Колкото и сериозна и специфична да е настоящата ситуация, тя има и позитивни страни. От една страна разбираме колко е лесно да изчистим календарите си, да пренаредим и осмислим начина, по който прекарваме нашето време. Не само по време на кризата, но и след нея. От друга, както показват тези истории, кризата носи и много възможности. В този смисъл, това, което получаваме, когато плановете ни “не вървят по план” са възможности в действителност да променим нашите дълбоко вкоренени навици и убеждения.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара