9-годишни танцьори пишат история с 2 титли от един от най-елитните турнири в света

Изключителен успех за българските танцьори на най-престижното международно състезание по спортни танци през тази година - Откритото Първенство на Германия „German Open Championship“. Надпреварата се проведе от 8-ми до 12-ти август в Щутгард, а двойките на Клуб по спортни танци „Поморие“ постигна исторически резултати и с гордост издигнаха националното знаме над главите си.

Илия Зелямов и Алекса Мечкова станаха първата българска двойка, която спечели два златни медала на този най-елитен турнир по стандартни и латиноамерикански танци. Двойката се състезава в категория „Деца до 9 г.”. Талантливите малки танцьори спечелиха две титли за страната ни – в многобоя от шест танца и надпреварата в стандартните танци. Те заслужено взеха отличията в конкуренция с най-силните двойки от цял свят – Румъния, Латвия, Молдова, Казахстан, Турция, Украйна, Естония, Китай и Италия.

„Те са една от най-перспективните двойки в България. Имайки предвид тяхната възраст и факта, че започнаха да тренират спортни танци преди едва година и половина, развитието им е абсолютно феноменално", споделя треньорът Явор Вълчев.

9-годишните шампиони ще участват и в първият у нас турнир през септември - Световната купа за професионалисти във Варна.

В надпреварата в категория WDSF Youth Open La участваха 171 двойки, но поморийските състезатели Давид Абрашев и Гергана Велкова се класираха на полуфинал, нареждайки се сред 12-те най-добри двойки в света.

За втора поредна година финалисти на силното състезание стават Алекс Костадинов и Ивелина Карчева, които се наредиха на 6-та позиция от общо 123 двойки в категория WDSF Youth Open St.

Алекс Костадинов и Ивелина Карчева

Илиан Борисов и Венера Спасова също се класираха на 28-мо място от 92 двойки в категория WDSF Under 21 St и на 30-то място от 132 двойки в WDSF Under 21 La. Велизар Георгиев и Полина Кимова заеха 17-то място в категория WDSF PD Super Grand Prix La (професионалисти). Милчо Петров и Десислава Йовелинова стигнаха до полуфинал в категория Senior 1 La и се класираха на 9-то място от 54 двойки.

Илиан Борисов и Венера Спасова

България беше представена от 2 танцови двойки на КСТ „Поморие“ – Давид Абрашев и Гергана Велкова, Алекс Костадинов и Ивелина Карчева в младежката световна купа за отбори. Националите ни спечелиха 5-то място в оспорваната надпревара, завоювайки почетната титла за България „финалисти на световна купа“.