Успелите

Космосът на една книга разстояние: 7 препоръки за научна фантастика на български език

Покрай популярността на снимките от телескопа Джеймс Уеб реших, че трябва да се възползвам от момента и да напиша няколко препоръки за научно-фантастични книги, докато всички още сме на космическа вълна. Книгите в жанра (и поджанровете му) не са чак толкова много, колкото звездите във Вселената, но със сигурност могат да напълнят много съзвездия. Не съм експерт по научна фантастика (не съм експерт по нищо), но, както с всичко друго, книжните препоръки и без това са субективни - каквото харесва на мен, може да не впечатли някой друг, но по-важното е да знаете, че тези книги съществуват, тъй като, ако не се интересувате от такъв тип литература по принцип, е твърде възможно да сте ги пропуснали. 

За съжаление, на българския пазар не се издава чак толкова много научна фантастика - жанрът у нас има отдадени (по)читатели, но те сякаш не са толкова много. Все пак реших да огранича книгите до такива, които са достъпни на български език и смятам, че биха се харесали на повече хора - "твърдата" научна фанастика (както и прекалено смахнатите сюжети), която има много повече наука, отколкото фанатстичен елемент, не е за всеки (което е напълно нормално) и ако сте нови в жанра, мисля, че по-леките (но пък много интересни!) неща биха били добро начало.

1. Библиотека Галактика

Поредицата стартира през 1979 г. и досега мисля, че са издадени 121 книги от нея. Тя включва автори като Франк Хърбърт, Артър Кларк, Урсула Ле Гуин, Станислав Лем, Рей Бредбъри, Айзък Азимов, Дъглас Адамс - много от тях преведени за първи път на български благодарение на Библиотека Галактика. По-старата научна фантастика е по-лесно разбираема, защото много от нещата (или поне идеите зад тях) вече съществуват, виждали сме ги, чували сме за тях, срещали сме ги на други места. Почти всеки е чел някоя от многобройните книги в поредицата, много от тях са се превърнали в класики в жанра, но може да разгледаш всички по ред на номерата ТУК и да наваксаш, ако нещо ти хване окото. 

2. Дългият път към една малка, ядосана планета, Беки Чеймбърс

Тази книга (всъщност която и книга на Беки Чеймбърс да хванеш, няма да сгрешиш)! Все по-рядко в научната фантастика срещам книги, които да не предвещават апокалипсиси и пълна разруха на човечеството. Това е историята на един екипаж, но всъщност не е една история. Историите са толкова, колкото и членовете на борда на космическия кораб, който създава маршрути през Галактиката като за целта прави черни дупки. Героите са страхотни и истински, влюбих във всеки един от тях. Цялото четене на тази космическа опера ми донесе толкова чиста радост, че е трудно за обяснение. Искрено вярвам, че това е книгата, която може да направи всеки, който се докосне до нея, по-добър човек. Книга, която е по-човечна от повечето неща в жанра. И е издадена на български! Повече за нея ТУК.

3. Клара и Слънцето, Казуо Ишигуро

Рядкост е аз, другарят ми по книжка и Бил Гейтс да харесаме една и съща книга, но с тази беше неизбежно. "Клара и Слънцето" на Казуо Ишигуро (аз я четох в оригинал на английски, но е издадена и у нас) показва живота в близкото бъдеще през погледа на Клара, която е изкуствена приятелка (artificial friend) и вижда света по различен начин. Книгата е чудесно написана, леко притеснителна, много мила и наистина човечна. А краят (поне за мен) беше неочакван. Заслужава си четенето дори само заради различната гледна точка към света на хомо сапиенс.

4. Смъртоносни машини, Филип Рийв

Има филм, който от финансова гледна точка беше пълен провал. Приходите бяха минимални, масово хората явно не бяха запознати с историята и не отидоха да го гледат. На мен пък ми хареса, защото наистина улавяше духа на книгата. И главните герои бяха симпатични, и историята беше добре предадена. Постапокалиптично приключение в духа на стиймпънка - градовете са превърнати в смъртоносни машини, които се изяждат за ресурси. Концепцията за "градски Дарвинизъм" (всъщност не знам така ли се превежда на български) е много интересна и книгата е пълна с вълнуващи идеи (някои от които са си страшнички, нищо, че се води детско-юношеска литература).

5. Играч първи, приготви се, Ърнест Клайн

Има филм, да, но той не само че няма много общо с книгата (дори като усещане), но и много от нещата са изцяло променени. Книгата вече има и втора част (която още не съм чела, а трябва) и мисля, че почти всеки би я харесал - знам поне 3-4 много различни един от друг читатели, които са обикнали историята. В бъдещето светът е на ръба на социална и икономическа криза (както винаги). Затова хората разпускат в „ОАЗИС“ – популярна и достъпна система за виртуална реалност, дело на мултимилионера Джеймс Холидей, чиято смърт поставя началото на лова за неговото богатство. Целта е проста – да открият три ключа, минавайки през сложни загадки и изпитания. Победителят в лова ще си осигури активите на най-влиятелния продукт в историята и ще стане негов действащ собственик. Историята е дори по-интересна, отколкото звучи, честна Десинска.

6. Бъдеще, Дмитрий Глуховски

Искате ли да сте безсмъртни? И да сте искали, след тази книга едва ли ще имате същите желания. И макар че може би научна фантастика е силно казано, книгата (както става ясно и от заглавието) се разива в бъдещето. Мащабно разгърната антиутопия, в която героите са физически безсмъртни, но без бъдеще. Или поне без щастие. Но пък кой ли би бил щастлив в своята малка кутийка, заедно с още 120 милиарда души само в Европа?

Всеки е вечно млад. Всичко се рециклира. Нищо не се губи. Всяка глътка въздух и вода са безценни. Главният герой (Ян) не е точно герой, но и антигерой не е съвсем. Отнет от родителите си, които са се опитали да заобиколят системата, израснал в инернат, отгледан по брутален начин, той става неволен участник в борбата между две политически фракции. И в този момент неговото бъдеще започва да се оформя по начин, който той никога не си е представял. Какво следва? Още за книгата ТУК.

7. Новопокръстени звезди, Божидар Грозданов

Древните създания заедно с човешката раса вече са в космоса и колонизират планети. Самодиви, змейове, таласъми и непознати сили се борят за надмощие в необятната Вселена. Политическите интриги са много, самодивите могат да тераформират планети, змейовете са военизирани, а православната църква крои свои планове. Фентъзи и фанатстика в едно - изключително напрегната история, излязла от главата на български автор, която силно препоръчвам!

Бонус: Mickey7, Edward Ashton

Книгата е от тази година, затова и няма как да я има на българския пазар (не знам дали ще се появи въобще), но ще бъде екранизирана (и то не от кой да е, а от Bong Joon-Ho), което значи, че ще добие достатъчна популярност. Mickey7 е научна фантастика, в която има някаква наука, но не много и не сложна - отлична книга за по-нови читатели в жанра, чете се почти сама, толкова бързо върви. Мики е expendable - използват го за всичко, от което се умира (от тестване на лекарства и ваксини до радиация) и той умира отново и отново... докато не умира и оттам започват проблемите. Така вместо един Мики стават двама (Мики7 и Мики8, тъй като принтират нов), а колонията по ред причини не може да си го позволи. Мики разказва за животите си, случват се разни неща, но и някак нищо кой знае какво не се случва, а книгата все пак си напредва и все пак е интересно. Малко повече за нея ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара