Успелите

Жените в дипломацията: Какво е да бъдеш "Посланик за един ден"

В края на 2019 година разбрах от директорката на училището ми за конкурса "Посланик за един ден". Разгледах сайта и веднага поисках да участвам. Написах набързо есето си, a след това го пренаписах, защото не ми хареса, редактирах го, понеже беше прекалено дълго, и накрая го пратих с една-единствена мисъл: "Много би ми се искало да спечеля, но едва ли ще стане."

И сякаш забравих за конкурса. Беше невероятен, беше "готин", разбира се, но аз така или иначе нямаше да спечеля... Докато една сутрин не получих имейл. Отворих го... бях сред победителките!

Така започна едно приключение, за което няма да преувелича, ако кажа, че изцяло промени живота ми. Преди да разкажа за него обаче, нека първо ви разкажа малко за самия конкурс.

Инициативата "Посланик за един ден" е организирана от Британското посолство в България, начело с посланик Ема Хопкинс. Като цяло, целта на конкурса е да поощри женското участие в дипломацията, тъй като жените посланички са много по-малко от мъжете. По тази причина 18-те победителки получават шанса да бъдат посланички за един ден на 17 държави, чиито посланички в България са жени или да работят с вицепрезидента Илияна Йотова. Сред тези държави са например Великобритания, САЩ, Индонезия, Афганистан, Албания, Финландия и още доста други. 

По своята същност „Посланик за един ден“ е национален конкурс за есе или видео за момичета на възраст между 14 и 18 години (от 8. до 11. клас). Тази година темата беше „Ако бяхте посланик за един ден, как бихте популяризирали България на световната сцена?”

Аз работих с посланичката на Финландия у нас, госпожа Пайви Блинника  и екипът ѝ във финландкото посолство, които в рамките на единия ден, през който бях посланичка, ме запознаха с финландската певица Еми Куянпя, както и с госпожа Дора Христова - диригент на хора "Мистерията на българските гласове". Заедно с тях говорихме за силата на международните културни взаимноотношения.

Относно инициативата, госпожа Пайви Блинника сподели:

Смятам, че е страхотна инициатива. Позволява на българските момичета да научат за дипломацията, както и на нашето посолство да им разкажем за работата ни и малко за Финландия. Беше добра възможност да се срещна с много приятна млада посланичка за ден и да науча за нейните идеи и представи за света. Дори се срещнах с много други участници в инициативата по различни поводи... Е, разбира се преди коронавирусът започна да пречи на програмите ни! Също така имам чувството, че знам малко повече за това как мислят младите български момичета отколкото преди.

В конкурса участваха още много невероятни хора, чиито истории бих искала да споделя.

Мария Тонева, която работи с посланичката на Швейцария у нас, например разказва, че е решила да се присъедини, защото предизвикателствата винаги са я привличали, а досега не се била запознавала с дипломацията. За преживяването си Мария споделя: 

Участието, на първо място, ме зареди и ми даде страшно много положителни емоции, хубави моменти и приятелства. Второ, даде ми самочувствието, от което имах нужда. Вече знам коя съм, какво съм постигнала и какво още мога да постигна. За мен това беше една огромна стъпка към личното и професионалното ми развитие. Показа ми една друга гледна точка на света - тази на дипломатите и на международната политика. Научих много и се радвам, че бях част от такова събитие.

 

За своето преживяване Нели Генова, която бе посланик за един ден на САЩ, споделя:

Участието ми в "Посланик за един ден" ми помогна да разбера, че за да бъдеш успешен човек, е важно не само да имаш знания, но и да си способен да ги предадеш на другите и да помагаш на обществото, в което живееш. Успях да обогатя културата си, да се докосна до света на дипломацията, да науча нови неща за великолепната си родина и за страните от целия свят. Благодарение на този конкурс създадох страхотни приятелства и се запознах с хора, които оставиха огромен отпечатък в сърцето ми и по пътя ми към успеха.

Получих възможността да се запозная с дипломати от различни държави, които ми разказаха за работата си, и имах страхотното удоволствие да работя с посланика на САЩ Херо Мустафа, която беше не само мой ментор, но и мой добър приятел. Тя ми даде страхотни съвети и ме насърчи да вярвам в мечтите си.

Посещението ни във Виена ми доказа, че най-важните принципи в живота са упоритата работа, толерантността и уважението към околните. "Посланик за един ден" ми даде отговорност, смелост, увереност и мотивация. Събитията в хода на инициативата се превърнаха в един ценен урок, в който аз и още седемнайсет прекрасни момичета заедно се учихме от най-добрите.

ПОСЛАНИК ХЕРО МУСТАФА ПОСЕТИ ХАСКОВО, ЗА ДА СЕ СРЕЩНЕ С УЧЕНИЧКАТА ...

За работата си с посланик Херо Мустафа Нели споделя:

Аз имах удоволствието да работя с посланика на САЩ в България Херо Мустафа. Тя специално посети моя роден град Хасково, за да се срещне с учители и ученици от училището ми ЕГ "Проф. д-р Асен Златаров". По време на визитата си в Хасково Нейно Превъзходителство се срещна с кмета на община Хасково и представители на общинската администрация.

Също така с посланик Херо Мустафа участвахме в публични събития, като откриването на център за жертви на трафик и насилие в София, присъствахме на церемонията по поднасяне на венци и цветя на паметника на Васил Левски в Пловдив, посетихме културни забележителности. Срещнахме се с кмета на община Пловдив. Посетих Американското посолство в София и се запознах с дейността на дипломатите, от чийто професионализъм бях изключително впечатлена.

Друга участничка е и Ани Ковачева, която работеше заедно с посланичката на кралство Нидерландия Н.Пр. Беа тен Тъшер. За изключително вдъхновяващите си дейности заедно с посланик Беа тен Тъшер Ани споделя:

В рамките на един ден, в който се запознах със служителите на посолството, посетихме Българския дипломатически институт и София тех парк. Кореспонденцията и работата ни продължиха.

По време на извънредното положение в страната аз и посолството на Нидерландия осъществихме проект, съвместно със Сдружение "Ларго", гр. Кюстендил, в което аз съм доброволка. По този начин се включихме в кампанията на сдружението. Със средствата бе оказана подкрепа на 50 семейства с пакети хранителни продукти от първа необходимост, маски за многократна употреба и дезинфектанти.

За съжаление, поради пандемията от COVID-19 провеждането на церемонията по награждаване бе отложено. Вместо през месец март, тя се проведе на 29 май, пред компютрите. На нея присъстваше също и госпожа Илияна Йотова, на която имахме възможност да задаваме въпроси. 

Самата госпожа Йотова също се съгласи да отговори на въпросите, както и да ни разкаже за дейностите, в които е участвала заедно с Никол Георгиева - нейната победителка.

Заедно с Никол имахме доста натоварена програма в Тутракан. С ръководството на нейното училище „Христо Ботев“ и началника на РУО-Силистра, както и с кмета на Община Тутракан Димитър Стефанов, обсъдихме огромните проблеми с обезлюдяването, липсата на перспектива за развитие в малките населени места, големите регионални дисбаланси. Разговаряхме с нейните съученици, посетихме знакови места като Етнографския музей „Дунавски риболов и лодкостроене“ – единствен в страните по поречието на река Дунав, и Мемориалния комплекс „Военна гробница – 1916“ – най-голямото военно гробище на територията на България от войните за национално обединение.

Вярвам, че Никол успя да съпреживее с мен малка част от ежедневието ми на вицепрезидент. За съжаление, пандемията засега не ни позволява Никол да дойде в президентството и да прекара един работен ден заедно с мен и екипа ми, но вярвам, че в бъдеще това ще се случи.

Вицепрезидентът гостува в Тутракан на своята победителка от ...

Като заключение мога да кажа, че научих наистина изключително много от "Посланик за един ден", както и че се срещнах с много вдъхновяващи хора!

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара