Амаев и Милов донесоха на България още 2 бронзови отличия от Европейскиото първенство в Букурещ

След като Едмонд Назарян победи французина Стефан Клемент, още двама български борци спечелиха бронзови медали в класическия стил на Европейското първенство в Букурещ. Това са чеченецът с български паспорт Абу-Муслим Амаев (кат. 67 кг) и роденият в Дупница Кирил Милов (кат. 97 кг).

Милов отбеляза завръщането си от контузия с бронз в категория до 97 кг. Той успя да тушира представителя на Финландия Арви Саволайнен, което му донесе победата. Това е четвъртото му отличие от шампионат на Стария континент, но е първи бронз в кариерата му. До този момент българинът имаше злато от Будапеща 2022 и два сребърни медала (Букурещ 2019 и Загреб 2023). Милов има зад гърба си и две сребърни отличия от световни първенства (Будапеща 2018 и Белград 2022).

"Този медал е много ценен за мен. Радвам се, че взех бронзово отличие, защото нямах такова от европейско първенство. Заради контузията миналата година се готвех само две месеца за този шампионат, но въпреки това исках да участвам, тъй като тук са най-добрите борци. Исках да проверя докъде съм стигнал и евентуално да изчистим грешките за предстоящите важни олимпийски квалификации", каза родният борец пред БНТ.

Бронзово отличие спечели и друг наш състезател - Абу-Муслим Амаев. След като първо отстрани Себастиан Надж (Сърбия), той се наложи и над Мортен Торсен (Норвегия). В категория до 67 кг на класическия стил той надви опонента си с 8:5 точки в много оспорван двубой. Това е второто му отличие от европейски шампионат при мъжете за България, след като преди година отново заслучжи бронз на шампионата в Загреб, но в долната категория до 63 кг.

"Благодаря за поздравленията. Качих категорията за това първенство, но в новата ми е много трудно, защото всички състезатели до 72 кг също са тук (б.р 67 кг е олимпийската категория). Хубавото е, че всичко се получи добре. Вярвах, че ще победя норвежеца, моят треньор също. Благодарен съм на всички за подкрепата", заяви 25-годишният борец.

За съжаление, Айк Мнацаканян не успя да преодолее опонента си и остана на косъм от почетното трето място. Той отстъпи пред грузинеца Гела Болквадзе с технически туш - 0:9 точки.

До момента България има три бронзови медала от първенството в Букурещ - освен двата на Милов и Амаев, такъв спечели и Едмонд Назарян (63 кг). Утре надпреварата продължава със схватките при жените, а България има шанс за цели четири отличия.