Отлично представяне: 3 медала за българските гимнастички от световното първенство в Италия

Сребърен и 2 бронзови медала, както и 2 индивидуални гимнастички в топ 10 на многобоя е равносметката за националния отбор по художествена гимнастика от световното първенство в италианския град Пезаро, което се проведе от 30 август до 3 септември.

Първото отличие дойде още в откриващия ден на шампионата, когато Невяна Владинова се окичи с бронза на съчетанието с топка. За безупречното изпълнение на лиричната си композиция грацията ни заслужи оценка от 17.950,  като беше изпреварена единствено от представителките на Русия - близначките Арина и Дина Аверини. Неви посвети успеха на себе си и на своята треньорка Бранимира Маркова.

Това е първи медал за България в индивидуалната надпревара на световно първенство от 2011 година, когато Силвия Митева спечели бронз на бухалки и на лента. Златното отличие на Симона Пейчева от далечната 2001 г. пък е последното от финал на топка.

В Италия Владинова остана на крачка от медалите и в шампионата на бухалки, където зае 4-та позиция, на обръч пък се нареди 5-а.

Другата ни представителка Катрин Тасева, за която това беше първо световно първенство, също направи силно състезание. Тя се класира 8-а на лента, но самото попадане сред най-добрите на 8 при дебют в турнир от такъв ранг е сериозен успех за нея.

Силното представяне на българските индивидуални гимнастички се финализира с попадането им в топ 10 в многобоя, което не се е случвало от 2005 година насам. Владинова завърши 7-а, а Тасева 10-а.

„Този път с Катя може и да не бяхме хванати за ръка на стълбичката, но ние се държим за ръка по пътя напред и пишем нашата история!”, гласи част от емоционалното обръщение на Неви в една от социалните мрежи.

След второто място в многобоя, отборът в състав Елена Бинева, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Симона Дянкова и Теодора Александрова се качиха на подиума и във финала на топки и въжета с оценка 18.600. Шампион стана тимът на Русия с 18.900, следван от Япония с 18.650. На обръчи момичетата на Весела Димитрова и Михаела Маевска останаха 4-ти.

Това бе първо световно първенство за сформирания преди малко повече от година ансамбъл, а успехите му през целия дебютен сезон красноречиво доказват, че мястото на тези състезателки ще бъде във висините на световната художествена гимнастика.

Щастливата българска делегация (снимка: БФ по художествена гимнастика)

Теодора Славова

Какво е общото между художествената гимнастика и волейбола? Топката и… АЗ! Спортът е неизменна част от живота ми в продължение на 19 години, спортът – във всички негови форми. Бивш състезател по художествена гимнастика, лицензиран съдия по волейбол, статистик в баскетболна лига, бакалавър по спортен мениджмънт, магистър по спортна журналистика – накратко АЗ. Чувствам се най-пълноценна, когато времето ми е запълнено до предел. Виждам бъдещето си все така активно и раздвижено и мечтая за баланса между щастливото семейство и успешното професионално развитие.